Chlorové tablety jsou nejčastěji používaná metoda prevence rozvoje řas a sinic v bazénu. Aby však mohly plnit co nejlépe svou funkci, je potřeba, aby byly umístěny na hladině. Je to proto, že právě na hladině je nejvyšší koncentrace škodlivých mikroorganismů. Je to způsobeno jednak vyšší intenzitou slunečního světla, vyšší teplotou vody stejně jako větší koncentraci kyslíku. To vše tvoří ideální podmínky pro množení řas a sinic.
Chlor můžeme do vody dodávat v několika formách. Jednou z nich je prášek, který jednoduše nasypeme do vody a necháme rozpustit. Má tu výhodu, že vůbec není vidět a můžeme přesně dávkovat množství, které do bazénu nasypeme. Na druhou stranu je fakt, že chlor, který je těžší než voda, postupně klesá ke dnu. Tam však mnoho nezmůže, neboť většina řas a sinic se tvoří na hladině. To je důvod, proč se tato prášková forma příliš nepoužívá.
Mnohem lepší je chlor ve formě tablet. Ty je totiž mnohem snazší udržet na hladině a díky jejich pomalému rozpouštění vidíme, kdy je potřeba přidat novou. A jedním ze způsobů, jak tyto tablety na hladině udržet, je dilatační plovák https://eshop.techneco.eu/Dilatacni-plovaky.
Jedná se o krytou misku se dnem tvořeným sítem, do které se vloží chlorová tableta. Díky své konstrukci plave toto zařízení na hladině, přičemž dno umožňuje pomalé uvolňování chloru. Dnes se jedná o nejpoužívanější způsob dodávání chloru do bazénu.
Má ale tento plovák i nějaké nevýhody? Ano. V první řadě díky víku nevidíme, kolik tablety ještě zbývá. Je tedy třeba jej pravidelně kontrolovat, abychom včas dodali novou. Dále, jelikož se plovák obvykle volně vznáší na hladině, aby pokud možno roznesl svůj náklad rovnoměrně po celém bazénu, může se snadno plavcům plést do cesty.
I toto jsou důvody, proč se toto zařízení zkrátka nehodí pro všechny. Příliš se nehodí například do krytých bazénů, neboť ač je miska zakryta víčkem, část plynu přeci jen uniká a zvyšuje tak jeho koncentraci ve vzduchu, která je už tak vyšší díky odparu z bazénu. To může působit obtíže zejména citlivým lidem nebo malým dětem. Tento způsob je tedy doporučován jen pro venkovní bazény.
Profesionální bazény by také měly použít jinou metodu. Rozhodně by nebylo dobré, kdyby se některému z plavců přimotal do cesty zrovna ve chvíli, kdy poplave například závod.
Posledním místem, kam se příliš nehodí, jsou veřejné bazény a koupaliště. Proč? Lidé, a zvláště děti, jsou zvědaví. Snadno některé může v nestřeženém okamžiku napadnout http://www.motorkari.cz/tema/%3Ft%3D102393 víko otevřít a začít konzumovat obsah. A potíže jsou na světě.
A co vy? Máte bazén? Pokud ano, jakým způsobem v něm udržujete čistotu?