Jenže o gitterboxech jste dost možná mnozí ani neslyšeli, natož abyste je viděli. A to ač se jedná vlastně o svým způsobem ‚příbuzenstvo‘ výše zmíněných palet, o něco, co se používá velice podobně. Až na jeden detail, který je u gitterboxů výhodou.
Kdybych popustil uzdu své fantazii, mohl bych říci, že je takový gitterbox křížencem přepravní palety a dětské postýlky. Dno vypadá až na materiál použitý coby rám, tedy ocel, velice podobně jako palety a po stranách je navíc ohrádka, jež zabraňuje tomu, aby se to, co je na něj naskládáno, rozsypalo.
Případně bych mohl gitterboxy označit jako zdánlivě nepovedené krabice, které mají stěny samou díru, a to proto, že zatímco dno je logicky pevné a bez otvorů, jimiž by náklad mohl hypoteticky propadávat, stěny jsou tvořeny sítem, přesněji drátěným pletivem.
Takže se sem dá stejně jako na paletu naložit větší množství věcí, jež mají být přepraveny, aniž by se rozsypaly a aniž by je musel někdo nosit z místa na místo kus po kuse. A výhodou pro nepořádníky může být to, že se vše právě díky oněm drátěným stěnám nemusí ani pečlivě skládat na sebe, aby se náklad nesesypával. Tady je to jedno, tady nemá kam vypadnout.
A aby se pro změnu nemusel nikdo při vykládce z gitterboxu moc naklánět a natahovat, má tento přední stěnu otvíratelnou a zajištěnou speciálními závěry.
A to se to pak stěhuje! Zejména když si navíc každý může vybrat normovaný nebo atypický model, to podle své potřeby.