Oprava starého domu


Nelze neustále stavět jen nové domy a staré nechat spadnout. Nedostatek stavebních parcel ale motivuje některé lidi k tomu, že si koupí starší dům určený k rekonstrukci. Pokud i vás láká stěhování do vlastního domu a klidně si opravíte starší dům, možná jste zrovna ve stadiu, kdy dům teprve hledáte. Jestli už ale máte svého favorita, nezapomeňte se podívat na to, v jakém je stavu. Ideální je vzít s sebou statika, který může odhalit i závažné problémy, kvůli kterým by mohl být dům i určen k demolici. Statikovi zaplatíte oproti nevýhodné investici do nevhodného domu doslova pár korun, takže se spolupráce s nám určitě vyplatí.

starý dům

Záleží na podloží
Domy se stavěly nejen na pevných podložích, ale například i na jílovitém podkladě. Pokud okolo domu navíc vede rušná silnice, kudy denně projede několik přeložených kamionů, je jasné, že se dům bude otřásat. To znamená, že i nepatrné vibrace mohou způsobit praskliny nejen ve fasádní barvě, ale i ve zdivu. A právě proto je potřeba na místo vzít projektanta nebo statika pro zhodnocení stavu. Pokud jsou v domě viditelné trhliny a to hlavně v obvodovém zdivu, nikdy dům nekupujte bez statika – může jít o natolik závažné poškození statiky domu, že nebude možné ho opravit.

stavební práce

Někdy ale ani trhliny nemusí znamenat, že dům bude muset jít k zemi. Nechte si zpracovat analýzu díky které uvidíte jak na tom dům je. Spousta problémů se dá vyřešit vybouráním části zdiva a vyzděním nového. Staré domy se často stavěly z vepřovic a z kamení, což není zrovna stabilní materiál. Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci takového domu, budete nejspíš potřebovat kotvení příček ytong – správné kotvení vám zajistí 100% stabilitu. Stěny se nebudou prohýbat a tudíž nespadnou.

Chtěli jste si dům opravit svépomocí? V případě rekonstrukce je lepší alespoň sanační práce přenechat odborné firmě.